Grafik Tasarım Nedir? Nerelerde Kullanılır?

  1. Ana sayfa
  2. Grafik & Tasarım
  3. Makale detayı
Grafik Tasarım Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Son senelerde cazip bir meslek haline gelen grafik tasarım genel itibari ile reklam tanıtım, resim, çizim, illüstrasyon, grafik, baskı ve bunlarla ilgili her çeşit  temel danışmanlığını kapsayan işlerin tamamıdır. Grafik tasarım nedir kısaca özetinden bahsedecek olursak reklam tanıtım görselleri, çizimler, grafikler, video görselleri ve baskı görsellerini hazırlamakta kullanılmakta olan sen temel dalıdır. Peki grafik tasarım nedir ne iş yapar? Bir kitabın kapağını tasarlayabilir ve yayınevlerinde çalışabilirsiniz. Televizyonlarda gösterilen reklam tanıtımları tasarlayabilir, sinema sektörü için storyboard çizebilir, katalog gibi baskılar hazırlayabilir veya afiş tasarımları yapabilirsiniz. İnsanlara verilmesi amaç bir mesajı etkili ve amaca uygun olarak iletmek için kullanılacak her çeşit tasarım ve yaratım süreci grafik tasarımın kapsamına girer. Tasarımcı meyden temel getirdiği tasarımı görme ve işitme duyularına hitap edecek şekilde hazırlar. Filmler, grafikler, matbaa baskıları, afişler ve reklam tanıtımlar gibi tüm tasarımları grafik tasarımcılar hazırlayabilir. Grafik tasarımcı olmak için grafik tasarımı bölümünü bitirmek şart değildir. Uzman eğitmenler ile Bilişim Eğitim Merkezi’nde grafik tasarımını öğrenmeniz mümkündür.

Grafik Tasarım Nedir Nasıl Yapılır?

Grafik tasarımı yapabilmek için pek çok farklı program kullanmanız mümkündür. Grafik tasarımı sadece logo tasarlamak demek değildir. Farklı programları kullen temelrak çok yaratıcı işlere imza atabilirsiniz. Bir grafik tasarımcının en önemli programı Photoshop’tur. Web tasarımının temellerini bu program ile öğrenmeniz mümkündür. Corel yine grafik tasarımında kullanılan en önemli programlardan biridir. Bunun beraberinde Fireworks ve Flash gibi programları da kullen temelbilirsiniz.

İlk olarak Photoshop’u iyice öğrenmeniz gerekir. Burada evvela bu programı neden kullanmak arzu ettiğinize karar vermelisiniz. Böylece Photoshop içerisindeki lüzumsuz dosya ve fonksiyonları çıkartarak çok daha hızlı işlem yapabilirsiniz. Programınızda ne kadar az özellik olursa o denli hızlı çalışırsınız. Photoshop programı en çok fotoğrafçılık ve grafik tasarımı alanlarında kullanılır. Fotoğrafçılık için kullen temelnlara daha fazla stil gerekir. Grafik tasarımcılar ise daha fazla yazı fontu gereklidir.

Corel ise grafik tasarımının en temel programlarından diğeridir. Corel Draw; tasarımcıların afiş, logo, reklam tanıtım panosu ve kartvizit gibi tasarımları yapabilmesi için daha çok çizimlerde kullanılır. Photoshop ile Corel arasında bazı farklar vardır. Photoshop, hazır bir PSD teması üstünde oynama yapmanızı ve kullanmanızı sağlar. Fakat Corel Draw programı, bütünüyle sıfırdan çizimler için kullanılır. Dijital baskı tasarımlarında Corel Draw sık kullanılır.

Adobe Illustrator yine grafik tasarımda kullanılan vektörel tabanlı bir çizim programıdır. Kullanım alanı bir hayli geniştir. Adobe Illustrator programı daha çok baskı için kullanılır. El ilanı, kitap, dergi, gazete, broşür ve kartivizit gibi çalışmalar Adobe Illustrator programıyla hazırlanır. Gelişmiş bir vektörel taben temel sahip olmasından dolayı daha çok uzman tasarımcılar tarafından tercih edilmektedir. Bilgisayar menüsü gibi çok kolay bir kullanım arayüzü vardır. Bu menüler sayesinde dosyalarınızı rahatlıkla yönetebilir ve kullanmak arzu ettiğiniz amaca göre bir düzen oluşturabilirsiniz.

Adobe InDesign ise tasarımsal yaratıcılığınızı kullanmanızı sağlar. Adobe Photoshop sürümleriyle uyumlu olarak çalışan, bir kişinin birden fazla görseli pek çok farklı renk, gölge ve boyutlandırma ayarlarını kullen temelrak kendisine özgü hale getirilmesini sağlar. Ayrıca çok sayfalı tasarımları olen temelklı kılan bu program katalog, gazete ve kitap tasarımı yapabilmenizi sağlar.

Free Hand programı ise vektör çizim için geliştirilen bir çizim tasarım programıdır. Free Hand ile ürettiğiniz görüntü ve grafikleri nitelikli bir şekilde tasarlayabilirsiniz. Yüksek çözünürlüğü sayesinde görselin boyutlarını büyüttüğünüzde veya küçülttüğünüzde herhangi bir deformasyon meyden temel gelmez. Üstelik tasarımlarınızı oluşturmak bir hayli kolaydır ve kullanımı pratiktir.

Adobe Dreamweawer ise web sayfaları üstünde değiştirme ve geliştirme yapmanızı sağlar. Yeni tasarımların oluşturulması için Adobe Dreamweawer programı kullanılabilir.

Grafik Tasarım Nedir Ne İşe Yarar?

Grafik tasarım; billboard, televizyon reklam tanıtımları, afişler, kataloglar, kitap ve albüm kapakları, tablolar, metin içi görseller, gazete görselleri, davetiyeler, kartivizitler, dijital baskılar, web sitesi tasarımı görselleri gibi pek çok görseli tasarlarmaya yarayan bir sen temelt dalıdır.

Grafikerler; reklam tanıtım ajanslarında, grafik tasarım stüdyolarında, matbaa ve gazetelerde, etiket baskı yerlerinde, serigrafçılarda, film ve renk ayrımı atölyelerinde, reklam tanıtım ve tasarım departmanı olan firmalarda, web sitesi tasarımı yapan şirketlerde ve freelance olarak çalışabilirler. Grafik tasarımcılar; görsel ve dijital piyasasında bütününde çalışabilirler. Ayrıca art direktör olabilir ve reklam tanıtım ajanslarında kreatif işler yapabilirler. Sosyal medya mecralarında çalışabilir, filmler için storyboard’lar çizebilir ve 2D veya 3D modelleme yaparak oyun piyasasında çalışabilir, animasyon yapabilirler.

Grafik Tasarım Hangi Alanlarda Kullanılır?

Grafik tasarımı eğitimi alan kişiler görülmüş olduğu gibi çok geniş bir yelpazede iş bulma olanağına sahiptir. Genellikle grafik tasarımcılar reklam tanıtım piyasasında iş bulabilirler. Gazete, dergi, internet ortamlarında etkili mesajları iletmek için, web sitesi tasarımı ve logo tasarımı yapabilmek için, etkili görsel reklam tanıtımlar yaratmak için grafik tasarımcılara ihtiyaç duyulur.

Grafik tasarımcılar çağımızda ajanslarda da çalışabilmektedir. Ajansların istemiş olduğu tasarım hizmetleri grafikerler tarafından yapılır. Logo tasarımı, ilan tasarımı ve afiş tasarımı söz konusu hizmetler içerisinde yer alır.

Dijital ortamlarda grafik tasarımcıların çalışabileceği pek çok alan bulunmaktadır. Özellikle internet sitelerinde kesinlikle grafik tasarımcılara ihtiyaç vardır. Özellikle sosyal ağların gelişmesi ve büyük kitlelere hitap etmesi sebebi ile büyük firmalar sosyal ağ hesaplarında özel tasarım gönderiler yayınlamak için grafik tasarımcıları istihdam ederler. Bunun beraberinde web sitesi tasarımları ve marka logo tasarımlarında da yer alan grafikerler, site içi görselleri oluşturabilir.

Kopyalama ve baskı merkezlerinde de grafik tasarımcılar istihdam edilebilir. Basılı el ilanları, ürün katalogları, ürün bültenleri, tanıtım bültenleri, afişler ve reklam tanıtım görselleri gibi pek çok materyal grafik tasarımcılar tarafından hazırlanır. Dijital baskı ve dijital tabloların yapılmasında da grafik tasarımcıları kullanılabilir.

savaş aldemir

Yazardan beri: Eylül 23, 2020