USB diske WordPress nasıl kurulur?

  1. Ana sayfa
  2. İnternet Reklamcılığı
  3. Makale detayı
USB diske WordPress nasıl kurulur?

 

USB diske WordPress nasıl kurulur?

Daha önce nasıl Windows ve Mac WordPress yüklemek için gösterdi. Ancak son zamanlarda kullanıcılarımızdan biri aynı yerel WordPress hem iş yerinde hem de evde yüklemek kullanmak mümkün olup olmadığını sordu. Bu makalede, size XAMPP kullanarak bir USB stick WordPress yüklemek için nasıl gösterecektir, böylece yerel WordPress istediğiniz herhangi bir bilgisayarda yükleyebilirsiniz.

XAMPP, Apache web sunucusu, PHP, MySQL ve phpMyAdmin içeren bir yazılım paketidir. Windows, Linux veya Mac işletim sistemlerinize yükleyebilirsiniz. Bu makalede, windows pc’ye bağlı bir USB sürücüsüne nasıl yükleyeceğiniz gösterilecek, ancak yükleme yöntemi, nereye yüklerseniz yüklediğinizde hemen hemen aynıdır.

Yapmanız gereken ilk şey XAMPP lite indirmektir. XAMPP indirme sayfasına gidin ve ardından daha fazla indirmeye tıklayın.

Önce Windows için XAMPP’yetıklamanız ve ardından en son sürüme tıklamanız gereken sourceforge web sitesine yönlendirileceksiniz.

Bir sonraki ekranda, bu sürüm için kullanılabilir dosyaların bir listesi olacaktır. Aşağı kaydırın ve taşınabilir sürümü .exe biçiminde bulun. İndirmeye başlamak için dosya adını tıklatın.

XAMPP taşınabilir dosyasını indirdikten sonra, yüklemeyi çalıştırmak için dosyayı çift tıklatmanız gerekir. Yükleme sırasında XAMPP yüklemek istediğiniz konumu seçmeniz istenir. Klasör simgesine tıklayıp USB sürücünüzü seçmeniz gerekir.

Yüklemeye devam etmek için hemen tıklayın. Yükleyici artık USB sürücünüze XAMPP yükler. Kurulumdan sonra USB sürücünüze gidip XAMPP klasörünü açmanız gerekir.

XAMPP’yi başlatmak için USB sürücünüzden xampp-control.exe çalıştırmanız gerekir. Bu xampp kontrol merkezi bu gibi görünüyor getirecek:

Yanlarındaki başlat düğmesine tıklayarak Apache web sunucusunu ve MySQL’i başlatmanız gerekir. Windows Güvenlik Duvarı tarafından isteneceksiniz ve her iki uygulamaya da erişime izin vermeniz gerekir.

Şimdi bir web tarayıcısı açın ve adres çubuğuna http://localhost/ yazın. XAMPP sıçrama ekranı tarafından karşılanacaksınız. Bu, USB sürücünüze XAMPP’yi başarıyla yüklediğiniz anlamına gelir.

WordPress’i USB Stick’e Yükleme

Şimdiye kadar, başarıyla USB stick MySQL ve PHP ile Apache web sunucusu yüklü. Bir sonraki adım WordPress kendisi yüklemektir. WordPress’in USB stick’e yüklenmesi, Windows veya Mac bilgisayarınıza yüklemekten çok farklı değildir.

Önce USB sürücünüzü açmanız ve XAMPP yükleme dizininizdeki htdocs klasörüne gitmeniz gerekir. Htdocs’ta yeni bir klasör oluşturun. Bu klasör yerel WordPress sitesi olacaktır. İstediğin her şeyi söyleyebilirsiniz. Bu öğretici uğruna isim sağlar . site1

WordPress çalıştırmak için bir MySQL veritabanı gerekir, bu nedenle yüklemeden önce bir veritabanı oluşturmanız gerekir. Bir tane oluşturmak için web tarayıcısını açmanız ve adres çubuğuna http://localhost/phpmyadmin girmeniz gerekir. Bu bir web tabanlı veritabanı yönetim yazılımı phpMyAdmin açılacaktır. Üst menü çubuğundaki Veritabanları’na tıklayın ve Oluştur düğmesine basmadan önce veritabanınız için bir ad sağlayın.

Şimdi WordPress’e ihtiyacımız var. WordPress.org ziyaret edin ve WordPress’in yeni bir kopyasını bilgisayarınıza indirin. İndirilen .zip dosyasını Masaüstünüze ayıklayın ve açın.

Şimdi wordpress klasörünün içeriğini kopyalamanız ve USB sürücünüzdeki /htdocs/site1 klasörüne yapıştırmalısınız.

WordPress dosyalarını kopyaladıktan sonra, bir web tarayıcısında http://localhost/site1 sitenize erişerek WordPress yüklemesini çalıştırabilirsiniz.

WordPress, WordPress yapılandırma dosyasını bulamadığını size bildirir, bu nedenle Yapılandırma Dosyası Oluştur düğmesine tıklayarak bir tane oluşturmanız gerekir.

Sonraki ekranda, daha önce oluşturduğunuz veritabanı adını sağlayın. Kullanıcı adı alanında kök girmeniz ve parola alanını boş bırakmanız gerekir. Devam etmek için gönder düğmesine basın.

WordPress şimdi veritabanınıza bağlanmaya çalışacaktır. Başarı üzerine, size bir başarı mesajı gösterecektir. Devam etmek için Yükle düğmesine tıklayın.

Sitenize bilgilerinizi vermeniz ve bir yönetici kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız istenecektir. Bu yönetici kullanıcı adı ve parola, WordPress yönetici alanına giriş yapmak için kullanılacaktır. Ayrıca bir e-posta adresi sağlamanız gerekir. Gizlilik bölümünde arama motorlarına bu siteyi dizine izin veryazan kutunun işaretlerini açabilirsiniz. İşini bitirdikten sonra, alttaki Yükle düğmesine basın.

Hepsi bu kadar, başarıyla WordPress yüklü. Artık sitenize giriş yapmaya ve istediğinizher şeyi yapmaya devam edebilirsiniz. Aynı USB’de başka bir WordPress sitesi oluşturmak için htdocs dizininde başka bir klasör oluşturmanız ve işlemi yinelemeleri yeterlidir.

Bu makalenin WordPress’i USB stick’e yüklemenize yardımcı olduğunu umuyoruz. Artık bu USB çubuğunu da yanında götürebilirsiniz. USB çubuğunuzun yalnızca Windows bilgisayarlarla çalışacağını unutmayın.

Trackback

Trackback (geri izleme, geri besleme), yazdığınız yazıyla ilgili daha önce yazılmış olan başka bir yazının geri besleme adresini kullanarak, o yazının izleme bölümüne -geri izleme bölümü yorumlar kısmı ya da ayrıca bir trackback bölümü olabilir.- sizin yazınızdan özet geçer. Böylece geri besleme kullanan blogger hali hazırda olan bir okuyucu kitlesini kendi yazısına çekebilir. Diğer yandan bu yazıyla ilgili yorumlar dışında bloglar aracılığıyla da iletişim kurulmuş olur. Çok faydalı yani.

Bunu örnekle açıklarsak sanırım daha rahat anlaşılır.

cisday‘a trackbackler hakkında bir yazı yazıyorum. wp-tr‘de ki bu yazının geri besleme adresini alıp kendi sistemime tanıtıyorum ve yazıyı yayınlıyorum. Böylece benim cisday‘a yazdığım yazının özeti bu yazının altında görünen bu yorum olarak geçiyor.

İşte sadece geri besleme adresini girerek ve başka hiç bir müdehalede bulunmadan iki yazı arasında bağlantı kurmuş oldum.

WordPress kullanıcıları yazı giriş menüsünde geri besleme adresini girecekleri “Send trackback to:” bölümünü görebilirler. Tabi ki birden fazla adrese geri beslemede bulunabilirsiziniz. Yapmanız gereken yalnızca adresler arasında boşluk bırakmak.

Trackback 2002 yılında MT tarafından geliştirilmiş ve hala geliştirilmekte olan bir sistem. Şu an bir çok cms geri besleme sistemini kullanıyor. Sanırım blogger geri besleme sistemini kullanmayan grupta. Ama üzülmeyin! Ücretsiz yorum sistemi desteği ile tanıdığımız HaloScan aynı şekilde ücretsiz olarak geri besleme sistemini de destekliyor.

WordPress blog’unuzu spam’den koruma yolları

Yorum Spam’iyle Mücadele

Blogunuz varsa yorum spam’i hayatın bir gerçeğidir. WordPress’i kullanırken, yorum spam’lerini önlemek için yalnızca sağlam yerleşik araçlara sahip değilsiniz, ayrıca ek kapsam ve korumaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli yorum spam koruması ve savunma eklentileri ve yöntemleri de var.

Yorumlarınızı koruyacak “herkese uyan tek bir boyut” yöntemi yoktur; spam gönderenler birçok taktik kullanır. Birden çok savunma kullanmayı düşünün. Spam gönderenlerin saldırı yöntemlerini değiştirdiklerini unutmayın, bu nedenle seçimlerinizi güncel tutmanız gerekir.

Sorumluluk Reddi: Listelenen eklentiler ve kodlar, eklenti yazarı dışında hiç kimse tarafından desteklenmemektedir. Olumsuz olabilecek herhangi bir durum için WordPress hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Listeleme kriterleri: Herhangi bir kodun burada listelenmesi için, daha önce WordPress Destek Forumuna VEYA Hackers posta listesine gönderilmiş ve ardından “benim için beklendiği gibi hatasız çalışıyor” şeklinde bağımsız bir takip mesajı almış olması gerekir.

Bu sayfaya eklenen ve yukarıdaki kriterleri karşılamayan HERHANGİ bir kod veya bağlantılar silinecektir.

Akismet Yorum Spam Savaşçısı

WordPress’in mevcut sürümleri, varsayılan olarak Akismet yüklü olarak gelir . Akismet, hangi yorumların yorum spam’i ve hangilerinin yasal olduğunu “öğrenmek” için topluluk tarafından oluşturulan bir veritabanıyla birleştirilmiş benzersiz bir algoritma kullanır. WordPress blogunuzda Akismet’i etkinleştirmek için, Eklentiler paneline gidin ve Eklentiyi etkinleştirin. Bir ödeme planına kaydolduktan sonra Akismet.com’dan bir API anahtarı almanız istenecektir. Akismet etkinleştirildikten sonra , “yakalanmış” yorum spam’lerinin listesini tutan Yorumlar Paneline eklenen bir menü göreceksiniz .

Yorum spam’ı Akismet’in ağına girerse, Yorum Panelinizde yorum spam’i olarak işaretleyin. Silmeyin. “Yorum spam’i” olarak işaretlenerek, bilgiler Akismet’e gönderilir ve topluluk tarafından oluşturulan veritabanına eklenir.

Akismet tarafından yakalanmış yasal yorumları (yanlış pozitifler) aramak için Akismet Panelinde yakalanan yorum spam’ını sık sık kontrol edin . Bu yorumları listeden kaldırmak için Spam Değil olarak işaretleyin .

Yorumlarım Akismet Tarafından Yakalandı

Akismet, yorum spam’ini yorum spam olarak işaretleyenler tarafından öğrenilir ve yasal spam’in despamed edilir. Yorumlarınız Akismet tarafından yakalanmışsa bunları Akismet Panel’den kaldırın. İki veya üç kez sürebilir, ancak öğrenecek ve yorumlarınızı otomatik olarak spam olarak tanımlamayacaktır.

Blogunuzdaki yorum yapanların yorumları Akismet tarafından yakalanmış olabilir. Akismet Panelinizi düzenli olarak kontrol etmiyorsanız, okuyucuların yorumları görünmüyorsa size e-posta göndermelerine izin vermenin kolay bir yoluna sahip olun.

Veritabanında yapılan güncellemeler ve yazılımda yapılan büyük değişikliklerle bu işlemin tekrarlanması gerekebilir.

Akismet’in yorumlarınızı yakalamasında sorun yaşamaya devam ediyorsanız veya okuyucularınızın çok fazla yorumunu daha fazla yardım için Akismet ile iletişime geçin .

savaş aldemir

Yazardan beri: Eylül 23, 2020