WordPress Kurulumu Hakkında

 1. Ana sayfa
 2. İnternet Reklamcılığı
 3. Makale detayı
WordPress Kurulumu Hakkında

WordPress Kurulumu

 • WordPress’i yüklemeden önce kurulum için gereksinimleri incelemenizde fayda var. WordPress?i barındırmak için sunucu (hosting) arıyorsanız WordPress.org hosting sayfasına veya bizim hosting sayfamıza gözatabilirsiniz.
 • Otomatik kurulum
 • WordPress’i kurulum, yönetim paneli ve site görünümü olarak Türkçe kullanmak istiyorsanız buradan WordPress son sürüm Türkçe paketi indirin. İngilizce için WordPress.org adresini ziyaret edin.
 • Sıkıştırılmış paketi Winrar veya Winzip türü bir programla açın.
 • Dosya içeriğini sunucuya yükleyin, tarayıcınızın adres satırına site isminizi girin.
 • Kurulum otomatik olarak başlayacak, ekrandaki yönergeleri izleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Elle kurulum (Manuel)

 • Eğer üstteki Türkçe paketi otomatik olarak kuramadıysanız veya İngilizce paket kurmak istiyorsanız manuel olarak kurulum yapabilirsiniz.
 • WordPress’i kurulum, yönetim paneli ve site görünümü olarak Türkçe kullanmak istiyorsanız buradan WordPress son sürüm Türkçe paketi indirin. İngilizce için WordPress.org adresini ziyaret edin.
 • Sıkıştırılmış paketi Winrar veya Winzip türü bir programla açın.
 • wp-config-sample.php dosyasını notepad (yada benzeri bir basit yazı işlemcisiyle) açıyoruz.
 • define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı adı’); buraya veritabanımızın adını yazıyoruz
 • define(‘DB_USER’, ‘kullanıcı adı’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız kullanıcı adı
 • define(‘DB_PASSWORD’, ‘sifre’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız şifre
 • define(‘DB_HOST’, ‘localhost’); burasını genellikle localhost olarak bırakıyoruz, eğer ki bir sorun çıkarsa, hosting şirketiyle görüşmenizi öneririz. Yukardaki kısımda gerekli değişiklikleri yapıyoruz
 • wp-config-sample.php dosyasının adını wp-config.php şeklinde değiştirdikten sonra dosyaları sunucuya yüklüyoruz.
 • Tarayıcı adres çubuğuna {www.siteadresi.com}/wordpress/wp-admin/install.php yazıyoruz ve direktifleri takip ediyoruz 

WordPress Sürüm Yükseltme

 1. Başlamadan önce
 2. Veritabanınızı yedekleyin.
 3. Tüm WordPress dosyalarınızı ve, eğer varsa, .htaccess dosyanızı yedeğini alın.
 4. Aldığınız yedeklerin tekrar kullanılabilir olduklarından emin olun.
 5. Tüm eklentilerinizi yönetim panelinizden etkisizleştirin.
 6. Önemli: Eğer bu aşamaları tamamlamadıysanız sürüm yükseltmeye başlamayın!
 7. Sürüm Yükseltme Adımları
 8. WordPress’i Türkçe kullanacaksanız WordPress son sürüm Türkçe paketi indirin, İngilizce kullanacaksanız İngilizce sürümü indirin ve paketi açın.
 9. Aşağıda belirtilenler hariç, tüm eski WordPress dosyalarınızı silin;
 10. Blog kök dizininde bulunan, /wp-config.php dosyası.
 11. /wp-content dizini. Burada özel bir durum var; eğer varsa bu klasör içinde bulunan cache dizinini (/wp-content/cache) silmeniz gerekiyor.
 12. /wp-images dizini.
 13. Eğer farklı bir dil dosyası kullanıyorsanız /wp-content/languages dizini.
 14. Kendi oluşturduğunuz dizin ve dosyalar.
 15. İndirdiğiniz ve açtığınız yeni WordPress dosyalarınızı sunucunuza gönderin. Dosyalarınızı göndermeden önce ftp istemcinizin “sunucuda aynı adlı dosya varsa” ayarlarını “her durumda dosyayının üzerine yaz” şeklinde düzenlemeyi unutmayın (örneğin FlashFXP için; “Options > File exists rules?” şeçeneği ile ulaşacağınız ekrandan Uploading bölümünü; “Smaller > Auto Overwrite, Same > Auto Overwrite, Larger > Auto Overwrite” şeklinde değiştirin)..
 16. Eğer farklı bir versiyonunu kullanıyorsanız, “Başlamadan önce” kısmında yedeğini aldığınız dosyalarınız içinden, /wp-includes dizinindeki locale.php dosyasını sunucunuzda yine aynı dizine ve eğer içine kural eklediyseniz .htaccess dosyanızı sunucunuzun kök dizinine geri yükleyin.
 17. /wp-admin/upgrade.php’yi çalıştırın. Blogunuzda çok fazla içerik varsa bu işlem biraz vakit alabilir, sabırlı olun.
 18. İstediğiniz kalıcı bağlantı (permalink) tipini ayarlayın ve gerekiyorsa .htaccess dosyasınızın içeriğini güncelleyin.
 19. Kullandığınız pluginlerin ve temanın yükselttiğiniz WordPress sürümü ile uyumlu yeni sürümlerinin olup olmadığını araştırın ve varsa yenilerini yükleyin.
 20. Pluginleri yeniden aktifleştirin.
 21. Değişiklikleri kontrol edin.

WordPress 5.5

WordPress, dünyanın en yaygın içerik yönetim sistemlerinden (CMS) biridir. Yaygın olarak kullanılmasının temelinde açık kaynak kodlu yapısı, kolay kurulumu ve kullanıcılar tarafından üretilen tema ve eklenti desteği bulunmaktadır.

WordPress’i kurmak, genişletmek ya da kullanmak için yazılım uzmanı olmanız gerekmez. Sadece bir kaç tık ile kurup hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Takıldığınız bir yer olursa forumlar’da size yardım edecek onlarca kişi bulabilirsiniz.

WordPress 5.5 sitenizin üç ana alanda yeni güçlere kavuşmasını sağlayacak:
hız, arama ve güvenlik..

Hız

Geç yüklenen görseller sayesinde yazı ve sayfalarınız daha hızlı hissedilecek.

Görseller hikayelerinizde harika bir etki yaratabiliyor fakat bazen sitenizi yavaşlatabiliyor.

WordPress 5.5 ile görseller tarayıcının görünür alanına kaydırıldıklarında görünür oluyorlar. Bu olayın teknik karşılığı ‘geç yükleme’.

Mobilde, geç yükleme diğer cihazlar için yüklenmesi planlanan dosyalardan da koruma sağlar. Bu da okuyucularınızın veriye daha az ücret ödemesine — ve daha az pil tüketimine yol açar.

Arama

Yeni site haritanıza merhaba deyin.

WordPress siteleri arama motorlarıyla uyumlu çalışır.

Artık varsayılan olarak WordPress 5.5, arama motorlarının yayına girdiğiniz andan itibaren en önemli sayfalarınızı keşfetmesine yardımcı olan bir XML site haritası içerir.

Böylece daha fazla kişi sitenizi daha erken bulur, bu sayede onları meşgul etmek, elde tutmak ve abonelere, müşterilere veya başarı tanımınıza uyan her şeye dönüştürmek için daha fazla zaman tanır.


Güvenlik

Artık eklenti ve temalarınızı otomatik güncelleyebileceksiniz. Hem de bu işlemi her zaman kullandığınız alışık olduğunuz ekranlar üzerinden ayarlayacaksınız.

Eklentiler ve temalar için otomatik güncellemeler

Artık, WordPress yönetim ekranından, eklentileri ve temaları otomatik olarak güncellenecek veya güncellenmeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece her zaman sitenizin mevcut en son kodu çalıştırdığını bilirsiniz.

Ayrıca her bir eklenti ya da tema için otomatik güncellemeleri açıp, kapatabilirsiniz — hepsi hali hazırda kullandığınız ekranlara eklendi.

ZIP dosyaları yükleyerek güncelleme

Eğer eklenti ve temaları kendiniz yüklemeyi seviyorsanız, artık bu da kolay — sadece ZIP dosyasını yükleyin.

Blok düzenleyicide öne çıkanlar

En son WordPress sürümü bir kez daha blok düzenleyici için heyecan verici yeni özelliklerin uzun bir listesini içeriyor. Örneğin:

Blok desenleri

Yeni blok desenleri, hikayenize uyacak şekilde karıştırıp eşleştirebileceğiniz metin ve ortam kombinasyonlarını kullanarak karmaşık, güzel düzenler oluşturmayı basit ve eğlenceli hale getirir.

Ayrıca blok desenlerini geniş bir eklenti ve tema seçkisinde bulabilirsiniz, ki zaman içinde daha çoğu da gelecek.

Yeni blok dizini

Artık ihtiyacınız olan bloğu bulmak her zamankinden kolay. Yeni blok dizini blok düzenleyici içinde gömülü durumda, böylece düzenleyiciyi terk etmeden sitenize yeni bloklar ekleyebileceksiniz.

Satır içi görsel düzenleme

Fotoğraflarınızı doğrudan görsel bloğundan kırpın, döndürün ve yakınlaştırın. Görsellere çok fazla zaman harcıyorsanız, bu size zaman kazandırabilir!

Ve çok daha fazlası.

Yukardakiler yüklemiş olduğunuz yeni blok düzenleyici özelliklerinin küçük bir parçası. Blok düzenleyiciyi açın ve keyfini çıkarın!

Erişilebilirlik

Her dağıtım erişilebilir yayımlama deneyimine katkıda bulunuyor, ve bu WordPress 5.5 içinde geçerliliğini koruyor.

Artık ortam ekranlarında ve modal pencerelerde bir satır metni seçmek yerine tek bir tuş ile bağlantıları kopyalayabilirsiniz.

Meta kutularını tuş takımı ile de taşıyabilirsiniz, ve görsel düzenleyici içindeki yönergeleri size okuyabileceği için yardımcı cihazınız ile WordPress içinde görselleri düzenleyebilirsiniz.

Geliştiriciler için

5.5 ayrıca geliştiriciler için büyük bit dğeişiklik kutusu getiriyor.

REST API içinde sunucu taraflı kayıtlı bloklar

Blok tipi uç noktalarının eklenmesi demek, JavaScript uygulamalarının (blok düzenleyici gibi) sunucuda kayıtlı herhangi bir blok ile ilgili tanımları alabilmesini sağlıyor.

Ortamları tanımlama

WordPress artık sitenin ortam tipine ait standardize edilmiş bir tanıma (test, canlı vb.) sahip. wp_get_environment_type() ile bu tanımı edinin ve sadece gerekli kodu çalıştırın.

Panel simgeleri

Panel simgeleri 5.5 ile beraber son bir güncelleme aldı. 26 simge ve 29 blok düzenleyici simgesi eklendi.

Şablon dosyalarına veri aktarma

Şablon yükleme işlevleri (get_header()get_template_part() vb.) artık yeni bir $args argümanına sahip. Böylece o şablonlara dizi olarak tonla veri aktarabilirsiniz. .

Geliştiriciler için daha fazla değişiklik

PHPMailer kütüphanesi büyük bir güncelleme aldı, 5.2.27 sürümünden 6.1.6 sürümüne geçti.

Aertık redirect_guess_404_permalink() için çok daha incelikli bir kontrole sahipsiniz.

PHP OPcache kullanan siteler daha güvenilir önbellek geçersizleştirme sonuçları alacaklar, bu da güncellemeler sırasında kullanılacak yeni wp_opcache_invalidate() işlevi sayesinde (eklentiler ve temalar dahil).

Kategori sınıflandırması ile ilişkilendirilmiş özel yazı tipleri artık desteklenen varsayılan terime dahil olabilir.

register_taxonomy() içindeki özel sınıflandırmalar için varsayılan terimler artık belirtilebiliyor.

REST API artık resmi olarak register_meta() üzerinden varsayılan meta verileri için değerler belirlenebilmesini destekliyor.

Şu tümleşik paketlenmiş kütüphanelerin güncellenmiş sürümlerini bulacaksınız: SimplePie, Twemoji, Masonry, imagesLoaded, getID3, Moment.js, ve clipboard.js.

Ekip

Bu sürüme liderlik edenler: Matt MullenwegJake Spurlock, ve David Baumwald. Ayrıca kendilerine aşağıdaki dağıtım ekibi de büyük bir coşkuyla destek verdiler:

Düzenleyici teknolojisi Ella Van Durpe (@ellatrix)

Düzenleyici tasarımı: Michael Arestad (@michael-arestad)

Çekirdek teknolojisi: Sergey Biryukov (@sergeybiryukov)

Ortam teknolojisi: Andrew Ozz (@azaozz)

Erişilebilirlik teknolojisi: JB Audras (@audrasjb)

Belgeler koordinatörü: Justin Ahinon (@justinahinon)

Pazarlama/İletişim koordinatörü: Mary Baum (@marybaum)

Ayrıca yukardaki ekibe 805 kişilik gönüllü kaıtılımcıları da eklememiz lazım, ki bu katılımcılar 523‘den fazla bildirimi Trac üzerinden ve 1660’den fazla çekme isteğini GitHub üzerinden yaparak katkı sağladılar.

Destek forumlarında gönüllü olarak katkıda bulunan tüm gönüllülere teşekkürler. Dünyanın her yerinden insanların sorularına cevap veriyorlar. İstek WordPress ile ilk kez tanışmış olun, ister uzun zamandır çözemediğiniz bir problem olsun… Bu dağıtımlar onlar sayesinde çok daha başarılı!

Son olarak, WordPress 5.5 sürümünün 50’den fazla dilde kullanıcılara ulaşmasını sağlayan çevirmenlere de büyük bir teşekkür. Bu yazı yazılırken daha bir çok dil de kullanıma hazır hale getiriliyordu.

Eğer daha fazlasını öğrenmek ve WordPress’e katkıda bulunmak isterseniz Make WordPress ya da çekirdek geliştirici blogunu ziyaret edebilirsiniz.

savaş aldemir

Yazardan beri: Eylül 23, 2020